Školski preventivni program

Prevencijom do sigurnosti i mentalnog zdravlja

Autor: Anamarija Tuškan, 28. 6. 2023. 10:57

Preventivni projekt „Prevencijom do sigurnosti i mentalnog zdravlja“ provodio se u Osnovnoj školi Mirka Pereša tijekom školske godine 2022./2023. kao dio Školskog preventivnog programa. Projekt je prijavljen na poziv Ministarstva znanosti i obrazovanja. Odlukom o financiranju školi su odobrena sredstva u iznosu od 8.000,00 kn.Projekt se provodio sa svim učenicima od 1. do 8. razreda u matičnoj i područnim školama (čisti i kombinirani razredni odjeli) i kroz izvannastavnu aktivnost Medijatora. Uz to se radilo na osnaživanju učitelja i stručnih suradnica na prepoznavanju nasilja (svih oblika, reagiranju na njega, mentalnom osnaživanju i pravilnom reagiranju) i edukacijama.

Provedene su sljedeće aktivnosti:

-  Edukacija učitelja – osnovni CAP program za djecu mlađe školske dobi,

- CAP program - radionice za učenike 2. i 3. razreda, predavanje za roditelje

- radionice i predavanja za učenike

- trening trenera

- savjetovalište za učenike, učitelje i roditelje

- vidljivost projekta - informiranje putem mrežne stranice škole, školska vijeća

Učenici su vrlo pozitivno reagirali na drugačije metode rada te njihovo aktivno uključivanje u stvarni život škole. Primijećeno je veće otvaranje i povjeravanje, pravovremeno i primjereno reagiranje i traženje pomoći, ukazivanje na probleme i davanje vrlo kvalitetnih načina njegova rješavanja. Učenici uključeni u sukobe rado su prihvaćali savjete svojih vršnjaka. Upravo zbog ovoga, projekt će se nastaviti provoditi i u nadolazećem razdoblju uz implementiranje novih edukativnih i preventivnih sadržaja te kontinuirano obogaćivanje, a posebno na mentalnom zdravlju djece i odraslih u našoj školi. Još veća pozornost posvetit će se Treningu trenera odnosno educiranju učenika u medijacijskim vještinama, životnim vještinama i aktivnostima očuvanja mentalnog zdravlja svih sudionika odgojno-obrazovnog procesa naše škole.

Predavanje "Mentalno zdravlje"

Autor: Anamarija Tuškan, 22. 5. 2023. 08:27

U našoj školi je 16. svibnja 2023. godine održano predavanje na temu "Mentalno zdravlje" za zaposlenike škole. Predavanje je održala prof. Marina Jurušić ispred udruge Budem.

Ovo predavanje dio je projekta Školskog preventivnog programa i projekta Mentalno zdravlje u našoj školi.

Edukacija Osnovnog CAP programa

Autor: Anamarija Tuškan, 25. 4. 2023. 09:29

13. i 14. travnja 2023. godine učiteljice Ksenija Fuček i Maja Bušić te pedagoginja Anamarija Tuškan, sudjelovale su na seminaru za primjenu Osnovnog CAP programa prevencije zlostavljanja djece. Seminar je održan u Osnovnoj školi Frana Galovića u Zagrebu u organizaciji Udruge roditelja Korak po korak.

Na edukaciji smo sudjelovali zahvaljujući financiranju preventivnih aktivnosti Ministarstva znanosti i obrazovanja u sklopu našeg školskog projekta Prevencijom do sigurnosti i mentalnog zdravlja.

Sada naša škola ima dva tima koji će zajedničkim snagama raditi na prevenciji i zaštiti najmlađih članova naše zajednice.

« Travanj 2021 »