"Calm your mind and you'll be fine" - Mindfulness za djecu i tinejdžere

Autor: Anamarija Tuškan, 8. 7. 2024.

Projekt „Calm your mind and you'll be fine“ – Mindfulness za djecu i tinejdžere realiziran je u školskoj godini 2023./2024. zahvaljujući financijskoj potpori Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih kojim je u sklopu Poziva za financiranje preventivnih projekata osnovnih i srednjih škola te učeničkih domova u školskoj godini 2023./2024. Osnovnoj školi Mirka Pereša Odlukom o financiranju odobreno je 1700 €.

Više o samom projektu možete pronaći pod Više, a u Foto galeriji se nalaze i fotografije o provedbi projekta.

Projekt „Calm your mind and you'll be fine – Mindfulness za djecu i tinejdžere“ dio je Školskog preventivnog programa Osnovne škole Mirka Pereša. Naglasak u projektu je na mentalnom, psihičkom i fizičkom zdravlju djece i odraslih.

Cilj projekta je postizanje zadovoljavajuće razine svjesnosti primjenom tehnike mindfulnessa u svrhu prevencije nepoželjnih oblika ponašanja i podizanja razine socijalno-emocionalnih kompetencija, kognitivnih procesa i mentalnog zdravlja, a kroz ovogodišnju provedbu smo cilj i postigli.

Tijekom rada i upoznavanja s temom Mindfulnessa dobili smo izuzetno povoljne reakcije učenika koji su se susreli s jednim novim oblikom rada. Učenici su izvrsno reagirali i prihvatili minfulness aktivnosti. U svijetu ekrana koji ih okružuju i kojima su izloženi u prekomjernoj količini, ove aktivnosti vratile su ih na svjesnost sadašnjeg trenutka te primirili ikakve postojeće tenzije. Također su usvojili nove tehnike kojima si mogu sami pomoći u slučaju napetosti u bilo kojemu trenutku. Primijećeno je veće otvaranje i povjeravanje, pravovremeno i primjereno reagiranje i traženje pomoći, ukazivanje na probleme i davanje vrlo kvalitetnih načina njegova rješavanja. Učenici su vrlo lako postali svjesni svoje okoline, opustili se i bili u trenutku što je doprinijelo mirnoći, prihvaćanju i smanjenju nepoželjnih oblika ponašanja.

Projekt će se nastaviti provoditi kroz sljedeće tri nastavne godine, kako je i planirano, uz implementiranje novih edukativnih i preventivnih sadržaja te kontinuirano obogaćivanje, a posebno na mentalnom zdravlju djece i odraslih u našoj školi. Također će se mindfulness aktivnosti proširiti na veći broj učenika, a u višim razredima provest će se i Teen CAP program.

Tijekom provedbe projekta sve aktivnosti su dokumentirane te se provodilo vrednovanje i samovrednovanje, a s ciljem dorađivanja, nadograđivanja, i mijenjanja u pozitivnom smjeru prema potrebama naših učenika. Kroz provedbu projekta uvidjeli smo koje aktivnosti treba i dalje provoditi na isti način (otvorenost učenicima, edukacija učenika i zaposlenika), a koje treba kontinuirano ojačavati (edukacija roditelja, vještine i aktivnosti očuvanja mentalnog zdravlja). Projekt je u velikoj mjeri obogatio kurikulum naše škole te će se nastaviti provoditi i sljedećih godina.

Sve aktivnosti su također dokumentirane i na mrežnoj stranici škole.

Sve edukacije i aktivnosti kojima smo pristupili te ih proveli ostaju kao trajno znanje koje se, uz kontinuiranu nadogradnju, može primjenjivati niz godine, što nam je i namjera, a nastavit ćemo i s edukacijama mindfulnessa te ih proširiti na veći broj roditelja i učenika.

Jednom uložena financijska sredstva u edukacije i materijale te stručnu literaturu dugoročna su investicija jer se stečena znanja i vještine primjenjuju kontinuirano kroz neograničen vremenski period.

U projekt je bilo uključeno 118 učenika od 1. do 8. razreda, 50-ak roditelja te 30-ak zaposlenika škole.

Ukupno je odobreno 1.700,00 €, a utrošena sredstva su u iznosu 1.701,01 €, a u nastavku se nalazi popis provedenih aktivnosti.

AKTIVNOST

METODE I OBLICI OSTVARIVANJA

NOSITELJI

Informiranje putem Učiteljskog vijeća, Vijeća roditelja i Vijeća učenika

Obavijesti, planiranje, razgovori, izvještavanje o provedenim aktivnostima.

Pedagoginja, ravnateljica

Informiranje putem mrežne stranice škole

Edukacija učitelja – Teen CAP program

Edukaciji su u ožujku 2024. godine pristupile stručna suradnica, učiteljica razredne nastave i vjeroučiteljica.

Udruga roditelja Korak po korak

Edukacija učitelja – Mindfulness za djecu od 4 do 10 godina

Edukaciji su u ožujku 2024. godine pristupile stručna suradnica pedagoginja i učiteljica Nikolina Jevrić

Centar DAR

Predavanja za učenike

* Mindfulness za djecu – za učenike 1., 2., 3., 4. i 7. razreda

*  Rastrgano srce – emocionalno nasilje, obeshrabrivanje

* Kad si out

* Ponašanja koja (ne) želimo

* Dječja prava/Dječje obveze

* Slični, a različiti

* Zauzimam se za sebe

* Asertivno ponašanje

* Odnosi na mreži vs odnosi u živo

* Opasnosti za zdravlje

* Suočavanje sa stresom; Ljutnja

* Kako riješiti sukob i što je tolerancija?

* Sukob, nasilje ili zlostavljanje?

* Misli svojom glavom

Radionice za učenike

* Calming bottles – izrada senzornih boca

* Kako se smiriti i živjeti u trenutku – tehnika točkanja

*Reciklirajmo, pomažimo, volimo i budimo sada i ovdje – izrada igračaka za životinje

Pedagoginja

Savjetovalište za učenike i roditelje

U savjetovalištu je svim učenicima i roditeljima te učiteljima pružan savjetodavni rad s ciljem osnaživanja učenika, učitelja i roditelja. Savjetovalište je smješteno u uredu pedagoginje te je bilo otvoreno za sve u trenutku potrebe.

Smiling Mind aplikacija

Aplikacija je predstavljena učenicima razreda te su, prema osobnim interesima, istu mogli nastaviti koristiti.

Predavanje za učitelje

Mindfulness

Marina Jurušić, prof., Udruga Budem

Predavanje za roditelje

Predavanja na roditeljskim sastancima na temu odgovornog roditeljstva s naglaskom na mentalno zdravlje.

« Listopad 2024 »